Ošetrovanie drevených povrchov

Článkov na túto tému je naozaj mnoho. Cítim však zodpovednosť za naše produkty a preto som sa rozhodla, že napíšem jeden aj ja.

Drevo naozaj nie je vhodné do umývačky riadu, ale pokiaľ sa oň staráte, tak to ani nie je nutné. Povrch dreva treba pravidelne kontrolovať a v prípade potreby ošetriť prírodným olejom. Produkty MURIENA sú ošetrované kokosovým olejom, kvôli priamemu kontaktu s potravinami. Odporúčame ho používať aj v budúcnosti. Použiť však môžete aj iný prírodný olej, napr. olivový.dobovy-podnos-z-dreva kopiejpg

Ako často povrch olejovať?

To samozrejme závisí od typu dreva a záťaže povrchu, všeobecne však platí, že povrch by sa mal olejovať cca dvakrát do roka. Môžete však vyskúšať aj malú kontrolu kvality ochrany povrchu. Na drevený povrch kvapnete kvapku vody, ak kvapka vsiakne do dreva, je nutné povrch ošetriť olejom. Matný povrch tiež poukazuje na to, že je potrebné opätovné olejovanie.

Ako olejovať?

Drevo musí byť čisté, bez prachu a úplne suché. Olejovať môžete pomocou handry (nesmie púšťať vlákna), alebo aj pomocou štetca. Olejom rozhodne nešetrite. Na dreve ho musí byť toľko, aby ihneď nevsiakol. Necháme ho vsakovať 5 - 20 min. Potom zvyšok oleja odstránime niečím savým, môže to byť handra, alebo papierový obrúsok. Podľa potreby postup po 24 hodinách zopakujeme. Drevo je vtedy dobre ochránené, keď už nenasáva viac oleja.