MURIENA udržateľne

Možno je to zvláštne, že prichádzame so sériou, ktorá je venovaná plastom. A možno je to celkom logické vzhľadom na súčasné dianie.. Obrovská nadspotreba dreva a s tým súvisiaci obrovský výrub lesov.
Dreva sa ešte celkom nevzdávame, ale začíname pracovať aj s inými materiálmi a inými myšlienkami, aby naša práca dostala nový rozmer, aby sme robili niečo nie len pre svoju radosť, ale aby to malo vyšší zmysel pre nás všetkých.
MURIENA udržateľne

Preto vznikol koncept MURIENA udržateľne, v ktorom momentálne nájdete našu najnovšiu produktovú sériu MURIENA A R T E F A K T. 
Tému udržateľnosti vôbec netreba predstavovať, ale aspoň niekoľko slov.
MURIENA udržateľne hovorí o tom, že je potrebné reflektovať udržateľnosť našich zdrojov v čo najširšom slova zmysle. Je potrebné správať sa zodpovedne a s úctou k našej prírode.. Práca s prírodnými materiálmi je úžasná, ale v súčasnosti je jej rozsah zaťažujúci pre našu prírodu a súčasne nerieši problémy, ktoré súvisia s nadbytkom plastového odpadu, ktorý opäť zaťažuje naše prostredie.
Vždy nás inšpirujú hlavne naši zákazníci, teda vlastne zákazníčky a keď vidím, ako úžasne sa dokážu prispôsobiť systému udržateľnej domácnosti, alebo životného štýlu, stavia ma to pred otázku, čo dokážem urobiť ja, ohľadom tejto témy.
A tým sa dostávame k samotným produktom a sérii ARTEFAKT. 
Už v samotnom názve je skrytý obsah celej myšlienky.. Artefakt - umelo vytvorený produkt
I keď si pod tým názvom zrejme väčšina z nás predstaví nejaký starý predmet, podstata toho slova je, že ten predmet bol umelo vytvorený a v našom prípade aj z umelej hmoty :)
BIOPLAST - Nonoilen

V sérii ARTEFAKT nájdete produkty vyrobené z dvoch materiálov. Oba sú označené ako bioplasty, ale len jeden je naozaj kompostovateľný - Nonoilen a preto ten druhý používame už ako zrecyklovaný materiál.
Prvý materiál, v ktorom sú naše produkty spracované je Nonoilen.
Tento materiál je v súčasnosti prelomový, lebo je to bioplast, ktorý neobsahuje žiadne oleje, ani ropu a vďaka tomu je plne kompostovateľný. Okrem toho je možná aj jeho viacnásobná recyklácia, bez straty jeho vlastností, čo je výnimočné, lebo každý materiál stráca na kvalite vplyvom recyklácie.
Nonoilen vyrába Česká firma a bol vyvinutý v spolupráci s výskumným tímom prof. Ing. Pavla Alexy, PhD. zo Slovenskej technickej univerzity.
Má svoju špecifickú, príjemnú, prírodnú farbu a preto produkty z tohto materiálu ani v inej farebnosti nenájdete.vegan samponicka muriena artefaktjpg

rPLA

Druhou cestou je recyklovaný bioplast PLA - Kyselina polymliečna, tiež známa ako poly alebo polylaktid - termoplastický polyester. Tento materiál sa tiež radí medzi bioplasty,  obsahuje však zložky na olejovej báze, čo výrazne komplikuje proces rozkladu kompostovaním. Niekde nájdete informáciu, že je možné kompostovať ich, ale ja som po dlhšom pátraní zistila, že je to možné výhradne v priemyselných kompostéroch, alebo v laboratórnych podmienkach. Dôležité je, že tento materiál je možné recyklovať. Pracovať so zrecyklovaným materiálom bola naša priorita.
Recykláciu PLA, ale aj iného plastového odpadu, zabezpečuje česká firma.
Pri tomto type materiálu sú farebné možnosti väčšie.difuzer z recyklovaneho plastu kopiejpg
PROCES 3D TLAČE - ZERO WASTE

Vďaka 3D tlači nevzniká odpad pri výrobe našich produktov. 
MURIENA artefakt

Na koniec pár slov k samotným produktom. Všetky produkty v tejto sérii sú navrhnuté do kúpeľne. V prípade materiálu Nonoilen je možný aj kontakt s potravinami.
Keďže celý čas hovoríme o ekológii a prírode, tak aj naše artefakty vychádzajú z prírodného motívu. Sú inšpirované kvetmi a naturálnymi štruktúrami. Keďže je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť - čítať, všetky naše produkty nájdete v našom obchode.

Ďakujem za Váš záujem